2010-12-25

*Johnston fésűscsillaga

Astropecten jonstoni (Delle Chiaje, 1827)

Johnstons Kammstern (D), Etoile à peignes, étoile-peigne de Johnston (F), Jonston's Sea Star (GB)

Előfordulás:Földközi-tenger, szinte kizárólag homokos aljzaton, sekély vizekben, kb. 12 m mélységig.

Felismerhető: apró termetű fésűscsillag, nagysága nem haladja meg a 7-8 cm-t. Színe szürkés-zöldestől kékes árnyalatig terjed. Karjai (szinte kizárólag öt) háromszög alakúak, szabályosak, világos, nagyméretű tüskékkel szegélyezettek; végükön sötétebb foltot figyelhetünk meg. A karokat szegélyező kékeszöld supramarginális lemezecskék élénkebb színűek, mint az állat teste. Az alattuk látható ún.inframarginális lemezeken dupla sorban nagy tüskék sorakoznak, melyek alapjuknál narancssárgásak, a végük felé fehérek. Hasi oldala sárgás színű.

Összetéveszthető: Astropecten sp.; narancs fésűscsillag (- aranciacus): a legnagyobb méretű Astrospecten, nagysága elérheti a 60 cm-t, narancssárgás színű; kéttüskés fésűscsillag (- bispinosus) : karjai jóval vékonyabbak, tüskéi felfelé irányulnak; - irregularis: sárgás-barnás, kb. 20 cm nagyságúra nő meg, karvégein lilás-rózsaszínes fényérzékeny zóna található; - platyacanthus: az A. bispinosus-ra hasonlít, karjai vékonyabbak; *tüskés fésűscsillag (- spinulosus): méretre azonos nagyságú, színe legtöbbször csokoládébarna, és az egyetlen Astropecten, melynek hasi oldalán az ambulakrális lábak tapadókorongban végződnek.

Táplálék: húsevő ragadozó, zsákmányai közé tartoznak kagylók, csigák, férgek, kígyócsillagok, melyeket a homokból ás ki. Az apróbb termetű áldozatokat ambulakrális lábai segítségével tereli a szájához, a nagyobbaknál emésztőnedveit - gyomrával együtt - kiölti, s az előemésztett folyékony táplálékot szívja fel.

Szaporodás: ivaros, nyíltvízi. A gamétákat karjain felegyenesedve löveli a vízbe. A kikelő dipleurula lárva néhány hét után metamorfózison esik át. Az Asteroidea osztály más tagjaitól eltérően nincs következő brachiolaria állapot, a bipinnaria lárva az aljzatra ereszkedve apró tengeri csillaggá formálódik.

Más: más Astropecten tengeri csillagoktól eltérően a homokos aljzat felszínén lassan csúszva halad, főként éjjelente, de megfigyelhető nappal is - színével az aljzatba olvad, de a homokban hagyott jól kivehető nyomot követve könnyen megtalálhatjuk. - A szakirodalom nem mindig különbözteti meg a *tüskés fésűscsillagtól (- spinulosus); így pl. a Steven Weinberg írta, egyébként roppant alapos Découvrir la Méditerranée, Nathan, p. 226.

Olvasnivaló: Brehm

2010-12-22

ehető zsákállat

©photo Emmanuel Vassard
Microcosmus sabatieri Roule, 1885
Tudományos név eredete: micro, cosmus [gör]- a gazdag epifónára utal; sabatieri - Armand Sabatier (1834-1910) francia zoológus

Eßbare Seescheide (D), Provecho, patatas de mar, buñuelo de mar (E),Violet, figue de mer, patate de mer (F), Sea fig, violets (GB), Limone di mare, uova di mare (I)

Felismerhető: nagy termetű (10-16, max. 25 cm) magányos zsákállat. Bevezető nyílásán nyolc sötétebb (lilás) és világosabb csík váltakozik, a nyílás belsejében fehér, gyűrű alakú csík figyelhető meg. A tapintásra kemény, sárgás-barnás zsákot gazdag epibiont (különböző moszatok, algák, férgek, szesszilis rákok etc.) lepi el, ezért - főleg ha összehúzódik, és a nyílásai nem kivehetőek - nehezen észrevehető.

Összetéveszthető: Microcosmus sp., Microcosmus polymorphus - valamivel kisebb, a bevezető nyílás rövidebb, vöröses színű, de néha világosabb sávokkal díszített. Microcosmus vulgaris - hasonló méretű, nyílásai fehérek vagy rózsaszínesek, a lila csíkok hiányoznak. 90 m alatti mélységben található. Microcosmus nudistigma, - exasperatus - nem különböztethetőek meg merüléskor. Pyura sp., (- tesselata, - squamulosa és - microcosmus) - méretre sokkal kisebbek (1-3 cm), színük vöröses.

Előfordulás: Földközi-tenger, kb 200 m mélységig, szilárd aljzaton rögzülve.

Táplálék: tengervízből szűri ki táplálékát (állati és növényi mikroorganizmusok)

Szaporodás: ivaros, szeptember és november között. Az ehető zsákállat hímnős; a gonádok más-más időben fejlődnek ki, illetőleg lépnek működésbe s az önmegtermékenyítés nem lehetséges

Más: veszély esetén összehúzódik, s mérete jelentősen megváltozik. - Az élénksárga gonádok nyersen fogyaszthatóak. - Az elmúlt évtizedekben állománya jelentősen megritkult (halászat, betegségek).

Olvasnivaló: Brehm

2010-12-15

barna ajakoshal

©photo Véronique Lamare
Symphodus rostratus (Bloch, 1791)
Tudományos név eredete: sym {gör} - együtt, odont - fog; rostratus {lat} - csőr alakban hajlott.

Schnauzenlippfisch (D), Tordo picudo (E), Sublet (F), Long-snouted wrasse (GB), Tordo musolungo, smergo (I)

Felismerhető: apró termetű ajakoshal, 8-13 cm közötti nagysággal. Feje konkáv, hegyes. Színe legtöbbször élénk zöld, de találkozhatunk barnászöld színű egyedekkel is, egy világos és két sötét hosszanti sávval.

Összetéveszthető: -

Előfordulás: Földközi-tenger, part közeli vizekben, neptunfűvel borított, sziklás aljzaton.

Táplálék: apró rákok, mohaállatok.

Szaporodás: az ívás március-júniusra esik. A hím algákból fészket épít, melyet a megtermékenyítés után őriz és szellőztet.

Más: gyakran megfigyelhető neptunfűszálak között, függőleges helyzetben, fejjel lefelé lebegve.

2010-12-09

*törpe szemölcsös tengeri rózsa

Bunodeopsis strumosa Andres, 1881

Anémone naine verruqueuse (F)

Felismerhető: apró termetű hatosztatú virágállat. Kevés számú, hosszú tapogató és lapos, szemölcsös lakócső jellemzi. Magassága kb. 6 mm, talpkorongja és a szájmező 4 mm átmérőjű, a tapogatók kb másfél cm hosszúságúak lehetnek. Színe változó, a jelenlevő zooxanthelláktól függően: a lakócső nyaranta barnás, hosszanti fehér sávokkal átszelt, télen piszkosfehér. A tapogatók és a szájkorong gyakorta átlátszó. A bélsövényeken nincsenek csalánsejtekkel ellátott fonalak (acontiumok).

Összetéveszthető: Paranemonia cinerea - hasonló méretű és hasonló környezetet kedvel; tapogatói csekélyebb számúak, színesebbek és változó nagyságúak. Paractinia striata - hasonló méretű, lakócsöve csíkos.

Előfordulás: Atlanti-óceán északkeleti vizei és Földközi-tenger, sekély vizekben, nyaranta algákon, zsákállatokon, mohaállatokon, neptunfű-szálakon rögzülve, telente a tengerfenék iszapos-homokos aljzatában rejtőzve.

Táplálék: zsákmányát csalánmérge segítségével bénítja meg.

Szaporodás: ivarosan (október táján) és ivartalanul, osztódással (nyaranta).

Olvasnivaló: Brehm

2010-12-04

közönséges lanthal

Callionymus lyra Linnaeus, 1758

Gestreifter Leierfisch (D), Drago, dragoncillo, primita (E), Dragonnet (lyre), callionyme (lyre) (F), Common dragonet (GB), Cuccuma stizziata, pisci diavulu, sciorge, testuggine (I)

Felismerhető: hosszúkás, 20-30 cm nagyságú, pikkelyek nélküli test és háromszög alakú fej jellemzi. Szemei a fejtetőn találhatóak és felfelé irányulnak. Két hátúszója van, az első a nőstényeknél és a fiatal egyedeknél rövid, háromszög alakú, a hímek esetében hosszabb. A hímek második hátúszója sárgás, csillogó kék foltokkal megszórt. Alapszíne barnás, a nőstényeknél apró fekete foltokkal tarkított, a hímek testén és úszóin kékes sávok figyelhetőek meg.

Összetéveszthető: Callyonimus maculatus - a hímek esetében a megkülönböztetés könnyebb, ez utóbbi lanthalat az oldalán két sávban végighúzódó és a második hátúszón jól látható fekete foltok jelenléte különbözteti meg a közönséges lanthaltól.

Előfordulás: Atlanti-óceán keleti partjai (Norvégia déli partjaitól Mauritániáig), Földközi-tenger, Fekete-temger nyugati vizei, Balti-tenger, sekély partmenti vizektől egészen 400 méterig, homokos aljzat közelében.

Táplálék: apró puhatestűek.

Szaporodás: váltivarú. Az ívás február-augusztusra (Atlanti-óceán északi részein április-augusztusra) esik. Az ikrák és a lárvák pelágikusak.

Más: A hímek agressszívan védik területüket.